Kanali 7...

“Abazoviç bëri histori”/ Berisha rendit dy momentet që sollën rrëzimin e qeverisë të Malit të Zi

Kreu i Partisë Demokratike Sali Berisha ka reaguar për rrëzimin e qeverisë së Malit të Zi.

 

Në një postim në Facebook, Berisha shkruan se Dritan Abazoviç është shqiptari i dytë që bëri histori në Malin e Zi, pas Mark Milanit.

 

Por Abazoviçin , sipas Berishës e dëmtuan dy moment kryesore, që sollën edhe largimin e tij.

 

Së pari nënshkrimi i marrëveshjes me kishën raciste të Serbisë, që ishte në kundërshtim me interesat e qytetarëve të Malit të Zi dhe rreshtimi krah Vuçiçit dhe Ramës në nismën e Ballkanit të Hapur.

 

Postimi i Berishës:

 

Dritan Abazoviç bëri histori.

 

Por atij i peshoj bishti (viçi) me rëndë se sa koka!

 

Miq, Dritan Abazoviç bëri histori. Pas Mark Milanit gjeneralit, vojvodës së Malit të Zi me origjinë shqiptare të mirënjohur për betejat e tij kundër shqiptarëve dhe kujtimet e tij pro-shqiptare, Abazoviç është personaliteti i dytë më i rëndësishëm dhe kryeministri i parë shqiptar i Malit të Zi. I ri, energjik pro-europian e kam pritur mirë emërimin e tij në atë post. Por mjerisht Dritanit në detyrë siç thotë populli ynë një fjalë i peshoi bishti (viçi) më rëndë se koka. Në një gabim fatal firmosi një marrëveshje me Kishën raciste të Serbisë në kundërshtim flagrant me interesat, pavarësinë e Malit të Zi dhe interesin e shqiptarëve në vendin fqinj, marrëveshje që nuk e firmosi as paraardhësi i tij serb.

 

Po kështu Abazoviçit i rëndoi bishti (viçi) më rëndë se koka kur u rreshtua me presidentin e serbomadhisë ultranacionalistin Vuçiç dhe vasalin e këtij të fundit Edi Rama në nismën e Ballkanit të Hapur, projekt që i kundërvihet nismës së Berlinit dhe vendos hegjemoninë serbe dhe influencën ruse në rajon.

 

Por marrëveshja e Abazoviçit me Kishën raciste serbe u dëshmua për atë si puthja me Judën dha ai mbrëmë u shkarkua me të drejtë nga Parlamenti i Malit të Zi si kryeministër i vendit fqinj.

 

Dritan Abazoviç është politika i ri dhe unë nuk e marr këtë si fundin e karrierës së tij, por uroj që të nxjerrë mësime dhe të kuptojë se nuk duhet të lejojë t’i peshojë bishti (viçi) më shumë se koka dhe si shqiptar nuk mundet kurrë të dëshmohet serb më shumë se serbët sepse këtë të fundit dhe vetë serbët treguan mbrëmë me votën e tyre se nuk e pranojnë! sb