Kanali 7...

Evropa përjashton izolimin/ Masa shtesë, por jo mbyllje të shkollave dhe bizneseve

Vendet më të goditura nga vala e parë e pandemisë në Europë, duket se nuk po i  shpëtojnë dot një vale të dytë. Megjithatë asnjë vend nuk mendon të paralizojë totalisht ekopnomine me vendosjen e kufizimeve eksetreme, si mbyllje të plotë të lëvizjes apo biznesev.

 

Në Itali kryeministri Giuseppe Conte ka mbajtur një takim të nivelit të larë mbi marrjen e masave të reja nje nga te ciolat kufizimi i orarit të shërbimit në biznese. Mediat italiane raportojnë se megjithë masat, nuk do të ketë mbyllje as të shkollave.

 

Por shifrat në rritje të të infektuarve kanë vënë nën presion edhe kryeministrin britanik Boris Jonson. Ekspertet shendetsore dhe partia opozitare e laburistëve kanë bërë thirrje për një izolim total që do të zgjasë vetëm disa javë, por Johnson ka përjashtuar çdo bllokim të vendit.

 

Spanja ndërkohë po përballet me një valë tjetër të koronavirusit, e njëkohësisht edhe me shifrat rekord të të papunëve.

 

Në Gjermani kancelarja Angela Merkel u bëri thirrje qytetarëve të saj të jenë të kujdessshëm pasi muajt e ardhshëm do të jenë të vështirë.

Ndërsa Parisi dhe 8 qytete të tjera u detyruan të mbyllen pas orës 21për të frenuar përhapjen e koronavirusit.