Kanali 7...

FIFA bllokon merkaton e Tiranës/ Klubi s’ka shlyer detyrimin ndaj futbollistit afrikan

Merkato e dimrit sapo ka nisur në futbollin shqiptar dhe skuadrat e kategorisë superiore i kanë gati emrat e rinj. Megjithatë kjo s’mund të thuhet për të gjitha klubet.

 

Burime pranë Federatës shqiptare të futbollit konfirmojnë për Vizion Plus se bardhebluve te Tiranës u është bllokuar merkatoja për shkak të një detyrimi të prapambetur prej 200 mijë eurosh që ende nuk është shlyer.

 

Si fillim, drejtuesit e klubit bardheblu duhet të shlyejnë pagesën e plotë ndaj lojtarit  MOKTAR CISE dhe pas kësaj të presin përgjigjen për heqjen e bllokimit.

 

Vendimi është  marrë nga organet juridike të FIFA-s dhe aktualisht, kampionët në fuqi e kanë të pamundur të regjistrojnë futbollistë të rinj.

 

Rreth kësaj çështjeje ka reaguar klubi kryeqytetas, i cili me anë të një postimi në faqen zyrtare u shpreh se po punon për zgjidhjen e problemit, ndersa mohoi të ketë borxh të prapambetur.

 

Moktar KISE u bë pjesë e bardhebluve në verën e 2016, ku qëndroi për një sezon dhe shënoi 2 gola.

 

Nderkohe, nje dite me pare, Tirana zyrtarizoi futbollistin e Young Boys, Taulant Seferi. Sulmuesi nga Kumanova do të vinte në formën e huazimit deri në qershor të këtij viti, por pas këtij vendimi, 24-vjeçari do të duhet të kthehet sërish tek kampionët e Zvicrës.