Kanali 7...

Gjermania shënon një rekord rastesh të infektuarish në 24 orët e fundit

Gjermania pa një rritje rekord ditore të rasteve të reja të koronavirusit të enjten, duke raportuar 6,638 infeksione të reja, sipas të dhënave nga Instituti Robert Koch, agjencia përgjegjëse për kontrollin dhe parandalimin e sëmundjeve.

Sipas standardeve evropiane, Gjermania ka përjetuar norma relativisht të ulëta të infektimeve dhe vdekjeve deri më tani gjatë pandemisë, por numri i rasteve të reja ditore është rritur javët e fundit, duke sjellë infeksionet në nivele që nuk janë parë që nga fillimi i pandemisë.

"Ndiqni rregullat"- nxisin zyrtarët.
 Pas rritjes alarmante, zyrtarët e lartë u kërkuan njerëzve në Gjermani të përmbahen kufizimeve për të ndaluar përhapjen e virusit. "Importantshtë e rëndësishme të kuptojmë se ne nuk jemi të pafuqishëm kundër këtij virusi. Ne mund të bëjmë diçka, të gjithë mund të bëjmë një ndryshim çdo ditë," i tha Ministri i Shëndetësisë Spahn transmetuesit publik Deutschlandfunk të enjten. Qytetarët gjermanë duhet ta kenë të qartë se ata vendosin tani nëse "Krishtlindjet mund të zhvillohen në formën e tij të zakonshme", shtoi Spahn. 
Shefi i kabinetit të kancelares gjermane Angela Merkel, Helge Braun, i tha transmetuesit publik ARD se "na takon neve të ndalojmë shtimin e rasteve", duke shtuar se: "tani varet nga popullata.Në thelb duhet të bëjmë më shumë dhe të jemi më të kujdesshëm.