Kanali 7...

INCIDENT DIPLOMATIK TURQI-GREQI. Mbahet “Peng” avioni i kryediplomatit grek Nikos Dendias.

Në mes të tensioneve mes Greqisë dhe Tueqisë  nuk ka munguar edhe një  incident diplomatik. Mbrëmjen e së mërkurës,turqit mbajtën në ajër për 20 minuta aeroplanin që transportonte ministrin e jashtëm grek Nikos Dendias. Mediat greke raportojnë se incidenti ka ndodhur rreth orës 20:00  të mbrëmjes së të mërkurës (14 tetor), pak orë para Samitit.

Aeroplani qeveritar ishte mbi kufirin turk me Irakun. Turqit nuk pranuan të lejonin fluturimin .

Mbrëmjen e të mërkurës autoritetet turke kanë mbajtur në ajër për njëzet minuta të tëra aeroplanin qeveritar që transportonte Ministrin e Punëve të Jashtme Nikos Dendias  në Athinë, sipas asaj që u transmetua nga  televizioni shtetëror  ERT. Avioni u nis nga Iraku dhe përtej kufirit me Turqinë, ku turqit refuzuan të japin lejet e fluturimit për njëzet minuta , ndërsa pilotët e avionit normalisht kishin marrë lejet e kërkuara nga autoritetet turke për të operuar rrugën nga Bagdadi. në Athinë përmes Turqisë.


Pilotët u përpoqën të kontaktonin autoritetet turke. Më në fund, sipas informacionit, pas kërkesave dhe presionit nga pala greke dhe thirrjeve për karburant të pamjaftueshëm, turqit dhanë leje për një destinacion të ndërmjetëm dhe më vonë për destinacionin përfundimtar.