Kanali 7...

Medvedev: Lufta e Tretë Botërore nëse NATO pushton Krimenë

“Çdo përpjekje për të pushtuar Krimenë do të përbënte një shpallje lufte kundër Rusisë”.

 

Deklarata e forte u be per mediat moskovite nga zëvendëskryetari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, Dmitry Medvedev.

Nëse një vend anëtar i NATO-s do të bënte një lëvizje të tillë, kjo do të çonte në një konflikt kundër të gjithë Aleancës së Atlantikut të Veriut: në Luftën e Tretë Botërore, në një fatkeqësi totale”, shtoi me tej zyrtari i larte  i Rusise.

Sipas autoriteteve ruse armët nga SHBA në Ukrainë rrisin rreziqet e përshkallëzimit te luftes.

 

“Dorëzimi i vazhdueshëm i armëve nga Uashingtoni në Kiev vetëm sa e përkeqëson spiralen e konfliktit dhe rrit kërcënimin e përkeqësimit të mëtejshëm me pasoja të paparashikueshme”., beri te ditur ambasadori rus në Shtetet e Bashkuara, Anatoly Antonov.