Kanali 7...

Meta vë alarmin: Situata e pandemisë pritet të përkeqësohet drejt një katastrofe

Presidenti Ilir Meta e nisi ditën këtë të mërkurë me një thirrje publike drejtuar qeverisë që të marrë masa të tjera për të menaxhuar pandeminë. Nisur nga shifrat e djeshme kur u regjistrua numri më i lartë i viktimave, Meta dha alarmin se po shkojmë drejt një katastrofe.

 

“Nisur nga përkeqësimi i dukshëm i situatës së pandemisë COVID-19, me shtim të numrin të personave të infektuar, e fatkeqësisht me rritje edhe të numrit të qytetarëve të cilën kanë humbur jetën, shtrohet si domosdoshmëri një rivlerësim tërësor i situatës dhe masave të marra në raport me të, duke konsideruar edhe afrimin e stinës së ftohtë, si një tjetër faktor rëndues. Me përshkallëzimin e krizës së rëndë politike e institucionale, veçanërisht pas shkeljes brutale e të njëanshme të Marrëveshjes konsensuale të 5 Qershorit, situata e pandemisë pritet të përkeqësohet drejt një katastrofe, që duhet parandaluar në kohë. Në këto kushte, po bëj publike letrën zyrtare që i kam dërguar ministres së Shëndetësisë, për dijeni Kryeministrit ende në detyrë dhe Kryetarit të Kuvendit”, u shpreh kreu i shtetit në “Facebook”.

 

Të martën, në Shqipëri u regjistruan shtatë viktima dhe 284 raste të reja.