Kanali 7...

Pas takimit me Lajcak në Prishtinë, Hoti: Asocacioni është çështje e mbyllur

Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti priti këtë martë në Prishtinë përfaqësuesin e posaçëm të Bashkimit Europian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak.

Pas takimit, palët nuk kishin parashikuar një konferencë të përbashkët për mediat.  Megjithatë, kryeministri Hoti, tha për gazetarët se vizita e të dërguarit të BE-së I shërben takimit të ardhshëm në Bruksel.

 

AVDULLAH HOTI

KRYEMINISTER I KOSOVES

 “Vizita e Lajcak është në momentin e duhur për të bërë një vlerësim mbi procesin e dialogut taniedhe përr të bërë planet për takimin e ardhshëm që do të kemi në kuadër të këtij procesi. Nuk është një takim i lehtë.”

I pyetur për çështjen e asociacionit të Komunave Serbe, që duket se ka bllokuar procesin e dialogut, Hoti u shpreh:

 

AVDULLAH HOTI

KRYEMINISTER I KOSOVES

 “Kosova nuk është palë që bllokon procesin dialogut. Kosova për herë të parë pas shumë kohësh është protagoniste kryesore në këtë proces për marrëveshje [përfundimtare për njohjen e Kosovës. Asociacioni është temë e mbyllur me marrëveshjen e vitit 2013, pastaj 2015 dhe opinionin e Kushtetueses. Kemi mbështetjen e partnerëve tanë që Asociacioni nuk do të ketë Asociacion me kompetenca ekzekutive. Nuk kam ndërruar mendje, dhe nuk i nënshtrohem presioneve, nuk ka këtu asnjë çështje të presioneve. Jam këtu për të kryer punën time si kryeministër në përputhje me kushtetutën e vendit”

Formimi i Asociacionit të komunave me shumicë serbe është dakordësuar me Marrëveshjen e Brukselit të vitit 2013. Dy vite me vone, vendet arritën edhe një marrëveshje shtesë për themelimin e këtij Asociacioni. Por gjykata Kushtetuese e Kosovës konstatoi se parimet nuk ishin në përputhje me Kushtetutën duke e rrezuar atë.