Kanali 7...

Princi William, i revoltuar ndaj komenteve raciste për futbollistët e Anglisë: E neveritshme

Humbja e penalltive nga 3 futbollistët me ngjyrë të Anglisë në finalen e Euro2020, bëri që Marcus Rashford, Jadon Sancho dhe Bukayo Saka të përballen me një lumë komentesh negative nga tifozët anglezët. Për këtë, princ William ka ngritur zërin. Në një postim në “Twitter”, ai ka përcjellë një mesazh kundër racizmit.

 

“Jam i neveritur nga abuzimi racist drejtuar lojëtarëve të Anglisë pas ndeshjes së djeshme. Është totalisht e paparanueshme që lojtarët duhet të durojnë këtë sjellje të pështirë. Duhet të ndalojë tani dhe të gjithë personat që janë përfshirë në të duhet të mbajnë përgjegjësi”, shkroi William.