Kanali 7...

Rrëzohen dy helikopterë ushtarakë, vdesin 9 persona

Nëntë ushtarë afganë kanë humbur jetën, si pasojë e rrëzimit të 2 helikopterëve ushtarakë në rajonin Helmand në jug të Afganistanit.

Ministria e Mbrojtjes në kryeqytetin Kabul fajësoi “defektet teknike” për rrëzimet fatale. Helikopterë të tipit ” MI-17″ të Forcave Ajrore të Afganistanit u rrëzuan menjëherë pas ngritjes nga zona Nave në rajonin Helmand.

Rrëzimi erdhi midis një vale të re luftimesh në provincën Helmand midis ushtrisë afgane dhe kryengritësve talebanë. Talibanët kontrollojnë afërsisht 80% të Helmand, dhe gjatë vitit të kaluar kanë kryer disa sulme në kryeqytetin e Lashkar Gah.