Kanali 7...

Rritet frikshëm numri i të infektuarve dhe viktimave nga COVID në Itali

Gjatë 24 orëve të fundit, Italia ka regjistruar 21.994 raste të reja me koronavirus. Ndërkohë, është rritur ndjeshëm edhe numri i viktimave.

Autoritetet raportuan këtë të martë 221 humbje jete, duke e çuar në total numrin e viktimave në 37.700. Rajoni që regjistroi numrin më të lartë të infeksioneve të reja është Lombardia, e ndjekur nga Piemonte, Campania dhe Lazio.

Ndërkohë, presioni mbi njësitë e kujdesit intensiv po rritet. Raportohet se 127 pacientë të tjerë janë shtruar në spital.