Kanali 7...

Scholz, Macron dhe Draghi vizitojnë Kievin, shohin nga afër shkatërrimin e madhe nga sulmet ruse në Irpin

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, kancelari i Gjermanisë Olaf Scholz dhe kryeministri Italisë Mario Draghi kanë vizituar Kievin, ku u takuan  me presidentin Volodymyr Zelenskiy.

 

Edhe presidenti i Rumanisë, Klaus Iohanis, iu bashkua atyre në kryeqytetin ukrainas.

 

Udhëheqësit e tre ekonomive më të mëdha të BE-së vizituan  fillimisht Irpin, për të parë nga afër shkatërrimet e shkaktuara nga sulmet ruse.

 

Lideret evropian  mbërritën në Ukrainë pas disa orësh udhëtim gjatë natës me tren nga Polonia, për t’i dërguar një tjetër mesazh mbështetjeje Ukrainës, pas kritikave të fundit  të presidentit Zelenskiy se Bashkimi Evropian nuk ka reaguar ashpër ndaj agresionit rus.

 

Vizita e tre udheheqësve vjen përpara samitit në Bruksel, ku ndër të tjera do të diskutohet edhe për dhënien e statusit Ukrainës si vend kandidat për anëtarësimin në union.

 

Një ditë më parë, gjatë konferencës  me kryeministrin Edi Rama dhe kreun e qeverisë malazeze, Dritan Abazoviç, Zelenskiy nënvizoi se anëtarësimi në Bashkimin Evropian , jo vetëm i Ukrainës, por edhe vendeve të tjera kandidate do të garantonte sigurinë në union.

 

Por udhetimi i tre udheheqësve në ukrainë ka shkaktuar reagimin e moskës. Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov,deklaroi se ata duhet të shmangin bisedimet  për armatosjen e mëtejshme të kievit pasi një gjë e tillë do të nxiste më shumë tensionet.