Kanali 7...

Vlerësimi i kandidatëve/ PD sqaron: Për 13 prej tyre u shty aprovimi, s’janë skualifikuar

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi ka sqaruar proceduren e vlerësimit të kandidatëve nga Komisioni i Vlerësimit të Kandidatëve pranë PD.

PD ka publikuar zyrtarisht emrat e 27 kandidatëve që do të jenë pjesë e listave si kandidat në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit.

Po ashtu, shpjegohet se ka ende 13 emra kandidatësh që janë ende në pritje për t’u bërë pjesë e listës, por ende nuk janë aprovuar. Në deklaratë thuhet se pavarësisht që nuk j0anë zgjedhur të jenë pjesë e listës për përfaqësim politik, ata nuk skualifikohen, por kalojnë në listën e kandidatëve që u shtyhet aprovimi.

Kandidatët nga lista e veçantë kombëtare që vlerësohen nga Komisioni që të jenë pjesë e listës për përfaqësim politik, janë si më poshtë:

1. AGRON SHEHAJ

2. ALBANA VOKSHI

3. ALDO BUMÇI

4. ALFRED RUSHAJ

5. ARBEN RISTANI

6. BARDH SPAHIA

7. BELIND KËLLIÇI

8. ÇLIRIM GJATA

9. DHURATA ÇUPI

10. ENKELEJD ALIBEAJ

11. ENNO BOZDO

12. ERVIN MINAROLLI

13. FATBARDH KADILLI

14. FLAMUR NOKA

15. FLORJON MIMA

16. GENC POLLO

17. GENT STRAZIMIRI

18. GRIDA DUMA

19. ISUF ÇELA

20. INA ZHUPA

21. IVI KASO

22. JORIDA TABAKU

23. KRESHNIK ÇOLLAKU

24. LUÇIANO BOÇI

25. OERD BYLYKBASHI

26. ORJOLA PAMPURI

27. TOMORR ALIZOTI

 

Kandidatët nga lista e veçantë kombëtare që sipas vlerësimit të Komisionit kalojnë në listën e kandidatëve që u shtyhet aprovimi:

1. ANDON FRROKAJ
2. ARBEN KASHAHU
3. ENDRI HASA
4. ERVIN SALIANJI
5. FATBARDHA KADIU
6. IZMIRA ULQINAKU
7. LINDITA METALIAJ
8. LORENC LUKA
9. LUAN BACI
10. NADIRE MEÇORAPAJ
11. ROMEO GURAKUQI
12. TRITAN SHEHU
13. XHEMAL GJUNKSHI

Ky vlerësim i Komisionit do t’i kalojë për shqyrtim dhe vendimmarrje Kryesisë së Partisë, së bashku me vlerësimin e kandidatëve për secilën Degë.